fbpx

10-vjeçari e merr vesh që vuan nga kanceri, pasi takon një të huaj në rrugë dhe i thotë…

91B4D254-5B49-4383-9118-D197482AC619.jpeg

David Lally u diagnostikua me tumore të shumta të trurit, por familja e tij nuk i tha që ishte kancer për të shmangur frikësimin e tij.

Sidoqoftë, një i huaj pa të keq iu afrua Davidit dhe i tha: Po bën mirë që je duke luftuar stresin e kancerit.

Ai u diagnostikua pasi pati shumë dhimbje koke dhe dridhje në syrin e tij të djathtë, raporton Liverpool Echo.

David, nga Neë Brighton, Wirral, filloi të ankohet për dhimbje koke kështu që prindërit e tij Chris dhe Kelly i telefonuan mjekut dhe Davidit iu nënshtrua disa testeve në Spitalin Arrowe Park.

Sidoqoftë, pas testeve të shumta, më 22 Dhjetor, familjes iu tha lajmi shkatërrues që Davidi kishte tre tumore të mëdha të trurit dhe disa të vegjël.

Në një përpjekje për të mbajtur shpirtin e Davidit dhe për të mos e frikësuar atë, prindërit e Davidit vendosën të mos i tregonin atij për tumoret.

Chris është shprehur: Ka qenë e vështirë sepse në fillim ne nuk i treguam Davidit atë që kishte, i thamë që ai kishte gunga të vogla. Pastaj dikush në rrugë iu afrua dhe i dha dorën dhe i tha po bën mirë duke luftuar stresin dhe shokun e kancerit, kështu që na u desh ta ulim dhe t’i themi.

Pas kimioterapisë ai është i lodhur. Nuk mund të shkoj askund dhe nëse largohem prej tij për disa orë ai zemërohet. Është e lodhshme mendërisht kur shikon gjithë spitalin me fëmijë që vuajnë, është e vështirë.

Që atëherë Davidi i është nënshtruar kimioterapisë për të zvogëluar madhësinë e tumoreve dhe tani ka një mbresë në kokë. Babai i tij ka bërë në kokë një tatuazh që ngjason me plagët në kokën e Davidit që mos e lejojë të ndihet vetëm dhe për t’i treguar që në këtë betejë janë së bashku.

David tani përballet me gjashtë kurse të kimioterapisë para se një skanim të zbulojë nëse trajtimi ka funksionuar.

Chris shtoi: Ne kishim një skanim në mars pas radioterapisë së tij. Ata thanë se nuk mund ta besojnë atë që është bërë, është absolutisht fantastike.

Familja e Davidit vazhdojnë të jenë ende në pritje dhe gjëja e vetme që ata kanë në dorë është ta mbështesin atë.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303