20.5 C
Tirana
E martë, 21 Maj, 2024

TË FUNDIT

11 kandidatët që kërkojnë të drejtojnë Britaninë

spot_img

Theresa May njoftoi një javë më parë dorëheqjen nga drejtimi i Partisë Konservatore dhe rrjedhimisht edhe nga drejtimi i Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar. Por May do të vijojë të jetë kryeministre deri më 22 korrik, pasi partia e saj duhet të zhvillojë një proces të gjatë për të përzgjedhur pasardhësin.

Janë 11 figura të rëndësishme të konservatorëve që kanë bërë publike kandidaturën e tyre për të  marrë drejtimin e partisë. Kandidaturat do të jenë zyrtare më 10 qershor. Si do zgjidhet kryetari i ri i Partisë Konservatore?

Çdo kandidat që do të kërkojë të garojë për postin e kryetarit të Partisë Konservatore duhet të mbështetet nga të paktën tetë deputetë. Drejtuesve aktual të partisë nuk u lejohet që të bëjnë fushatë për kandidatët.

Më 13 qershor do të zhvillohet raundi i parë i votimit, ku do të eleminohet kandidati që merr më pak vota.

Më 18 qershor do të zhvillohet raundi i dytë i votimit dhe aty do eleminohet kandidati ose kandidatët që marrin më pak se 10% të mbështetjes.

Më 19 dhe 20 qershor, Partia Konservatore do të zhvillojë votime deri sa në garë të mbeten vetëm dy kandidatë. Më 22 qershor do të jenë anëtarët e partisë që do të votojnë për të zgjedhur kryetarin e ri. TCH

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat