fbpx

20 qershori, Dita Botërore e Refugjatëve

refugjatet-2.jpg

20 Qershori, i cili shënon Ditën Botërore të Refugjatëve u vendos nga Kombet e Bashkuara për të kthyer vëmendjen e reflektuar rreth miliona familjeve të cilat çdo vit detyrohen të lënë shtëpitë e tyre nga kërcënimet persekutimi dhe konfliktet e dhunshme.

Kjo ditë na sjell ne vemendje të gjithëve se refugjatët si individë me dinjitet, të drejta dhe nevoja kanë nevojë për mbështetje njerëzore dhe institucionale.

Shqipëria dhe shqiptarët e dinë mirë se çfarë do të thotë të ikësh nga familja, shtëpia, dhe atdheu dhe mikëpritja dhe respekti i tyre për këtë kategori buron edhe nga kjo përvojë historike.Nga ana tjetër apelimi në këtë ditë të rëndësishme është për të punuar më shumë për vendin, për të bërë që sidomos të rinjtë dhe profesionistët ta ndërtojnë të ardhmen në atdheun e tyre. /real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303