fbpx

21-vjeçarja britanike vdes nga koronavirusi, nuk kishte probleme shëndetësore

26388166-8151117-image-a-1_1585137906134.jpg

Një vajzë 21-vjeçare besohet se është bërë personi më i ri pa sëmundje të tjera shoqëruese, që ka ndërruar jetë nga koronavirusi në Mbretërinë e Bashkuar.

Familja e Chloe Middleton e dha lajmin e trishtë në Facebook me shpresën se kjo do të jetë një thirrje zgjimi për të gjithë ata që nuk po i marrin masat distancuese sociale aq seriozisht.

Zyrtarët ende nuk e konfirmojnë vdekjen dhe rrethanat që e rrethojnë. Por familja nga High Wycombe, Buckinghamshire, natën e kaluar dha një mesazh me rëndësi për të qëndruar në shtëpi, në përpjekje për të ndaluar pandeminë të përhapet më tej.

Nëna, Diane Middleton, shkroi në Facebook: “Për të gjithë njerëzit që mendojnë se është thjesht një virus, ju lutem mendohuni përsëri. Duke folur nga një përvojë personale, i ashtuquajturi virus ka marrë jetën e vajzës time 21-vjeçare.

Halla e Chloe-s, Emily Mistry publikoi gjithashtu një lutje në Facebook për “mbrojtjen e vetvetes dhe mbrojtjen e të tjerëve”.

Ajo shkroi: “Mbesa ime e bukur, e dashur, 21 vjeçare, Chloe ka ndërruar jetë nga Covid-19. NUK KA PASUR PROBLEME ME SHËNDETIN. Të dashurit e mi po kalojnë dhimbjen më të paimagjinueshme, ne jemi copëtuar tej mase.

Realiteti i këtij virusi po shpaloset para syve tanë. Ju lutemi, ju lutemi respektoni udhëzimet e qeverisë. Virusi nuk po përhapet, NJERËZIT po e përhapin virusin.

Jeta siç e dimë ka ndryshuar në mënyrë dramatike, por nëse të gjithë nuk veprojmë tani për të mbrojtur veten dhe të tjerët, aq më gjatë do të vazhdojë kjo trazirë dhe ky ankth. Pusho në paqe Chloe. Derisa të takohemi përsëri…”.

Personi më i ri në Mbretërinë e Bashkuar që vdiq pasi u infektua me koronavirus ishte një 18-vjeçar, në Coventry, West Midlands.

Megjithatë, mjekët thanë që ai kishte probleme të mëdha shëndetësore dhe se virusi nuk ishte i lidhur me shkakun e vdekjes së tij.

Që nga ora 9:00 e së martës, numri i të vdekurve nga koronavirusi në Mbretërinë e Bashkuar ishte 422. Një total prej 90.436 ishin testuar dhe 8.077 prej tyre ishin pozitivë.

Sidoqoftë, këto shifra pritet të rriten sot, pasi gjashtë njerëz të tjerë vdiqën nga koronavirusi në Skoci, duke e çuar numrin e vdekjeve të vendit në 22, njoftoi të mërkurën Ministri i Parë Nicola Sturgeon. Numri i çështjeve të konfirmuara është ende duke u verifikuar./iconstyle

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303