31 të vdekur dhe mbi 100 të plagosur në ditën e Ashures

Të paktën 31 njerëz janë vrarë gjatë përkujtimeve për ditën e shenjtë shiite të Ashurës në qytetin irakian të Karbala, thonë zyrtarët.

Një zëdhënës i ministrisë së shëndetësisë tha se 100 njerëz të tjerë u plagosën dhe paralajmëroi se numri i vdekjeve mund të rritet.

Masakra thuhet se ndodhi kur një haxh u bllokua ndërsa qindra mijëra po kryenin një ritual.

Dita e Ashures përkujton martirizimin në betejën e Imam Huseinit, nipit të Profetit Muhamed, në 680AD.

Çdo vit, miliona pelegrinë muslimanë shiitë udhëtojnë në Karbala për Ashurën, e cila bie në ditën e 10 të Muharremit, muajin e parë të kalendarit hënor islamik./real-news.tv/