32.5 C
Tirana
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

TË FUNDIT

85 viktima nga përmbytjet në Filipine

spot_img

Numri i viktimave nga përmbytjet në Filipine ka arritur në 85 ndërsa 20 persona konsiderohen të zhdukur.

Ekipet e shpëtimin po vonojnë në mbërritjen te zonat e prekura nga vërshimet.

Viktimat u vranë kryesisht kur shtëpitë e tyre u shembën nga rrëshqitjet e tokës, pas disa ditë me reshje shiu.

Stuhia tropikale, e cila u dobësua përpara se të dilte nga Filipinet të dielën, solli shi të madh që shkaktoi rrëshqitje të dheut dhe përmbytjeve në rajonet Bicol dhe në lindje të Visayas.

Zyrtarët shpallën tre provincat “në gjendje të jashtëzakonshme” për t’u dhënë atyre qasje në fondet e emergjencës./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat