fbpx

A do ketë festë Krishtlindje në Europë ?

51454023_303-600x360-1.jpg

 

Me afrimin e Krishtlindjeve, të gjithë duan të festojnë por nëse merret një masë e tillë, qeveritë kanë paralajmëruar se duhet të marrin vendime më të ashpra nëse do të lehtësojnë kufizimet në kohë për periudhën e festave.

 

Italia, Krishtlindje pa dëborë

Në Itali shumë qytetarë prisnin që tu drejtoheshin pistave të skive gjatë Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, por Kryeministri Giuseppe Conte ka paralajmëruar se këtë vit për ta do të jetë një gjë e papërballueshme.

Kjo do të thotë se vendpushimet e njohura të skive në Alpe ka të ngjarë se do të humbasin miliarda euro në të ardhurat.

Conte po kërkon një konsensus evropian, për të mbajtur të mbyllura vendpushimet e skive dhe për masa të tjera gjithashtu.

“Unë mendoj se është një problem evropian. Nëse Italia vendos të mbyllë të gjitha resortet e skive pa mbështetje nga Franca, Austria dhe vendet e tjera, atëherë turistët italianë do të rrezikonin të shkonin jashtë vendit dhe ta sillnin virusin në shtëpi.”

 

Francë: Hiqen kufizimet e udhëtimit gjatë Krishtlindjeve

 

Pas disa javësh bllokimi kombëtar, Presidenti francez Emmanuel Macron  njoftoi se duke nisur nga  28 Nëntori, kufizimet do të lehtësohen. Por shumica e masave të bllokimit do të qëndrojnë në vend deri pak përpara pushimeve  më 15 dhjetor.

Dyqanet, teatrot dhe kinematë do të hapen me kohë për Krishtlindje dhe njerëzit do të jenë në gjendje të vizitojnë familjet e tyre gjatë periudhës festive.

“Ne do të jemi në gjendje të udhëtojmë pa autorizim, përfshirë midis rajoneve,” tha Macron.

 

Gjermani: Kufizohen tubimet shoqërore

Draft udhëzimet për të cilat është rënë dakord  nga udhëheqësit e 16 shteteve të Gjermanisë synojnë të kufizojnë tubimet shoqërore gjatë Krishtlindjeve dhe janë vendosur të zyrtarizohen pas një video konference me kancelaren Angela Merkel të Mërkurën më vonë.

Nga 1 dhjetori, dy familje dhe maksimumi pesë persona do të jenë në gjendje të takohen. Fëmijët nën moshën 14 vjeç nuk përfshihen në këtë kufi.

Por mund të ketë një lehtësim të përkohshëm të rregullit me deri në 10 persona midis 23 dhjetorit dhe 1 janarit. Kufiri i dy familjeve gjithashtu mund të rritet.

Izolimet e lehta në Gjermani do të vazhdojë deri në 20 dhjetor.

Sa i përket Vitit të Ri, shfaqjet e fishekzjarreve janë anuluar .

 

 

Spanjë: Festa në tarracë dhe tubime të kufizuara

 

Qeveria spanjolle po planifikon një periudhë festive “të ndryshme” me një kufi prej gjashtë personash të lejuar në festa familjare.  Familjet spanjolle gjithashtu tradicionalisht festojnë Festën e Tre Mbretërve me një paradë në mbrëmjen e 5 janarit dhe qeveria do të rekomandojë që festimet të mos bëhen.

Plani gjithashtu rekomandon ventilimin e hapësirave të brendshme dhe mbajtjen e distancës sociale kur është e nevojshme. Por më gjerë, Ministri i Shëndetësisë Salvador Illa ka thënë “asgjë nuk është vendosur në gur”.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303