fbpx

Abuzim me azilin, po na ‘pushtojnë’ sirianët

azilante.jpg

Numri i refugjatëve që kërkojnë azil në Shqipëri, është rritur, dhe kryesimin e kanë sirianët.

Përfaqësuesi i UNHCR-së, Pablo Zapata tha se, krahasuar me 307 kërkesat në 2017-ën, deri në gusht të këtij viti u shënuan 3000 aplikime azilantësh në Shqipëri.

Një burim pranë BE-së në Tiranë, tha për TCH se ky fenomenin vjen si abuzim i sistemit të azilit, ndërsa Ministria e Brendshme thotë se nuk ka më shumë se 500 azilkërkues të vërtetë, aplikimet e të cilëve po shqyrtohen.

Autoritetet shqiptare frikësohen se politikat e shtrënguara europiane për fluksin e refugjatëve, do sjellë paqartësi të pafund për ata që aktualisht ndodhen në vend, raporton AFP.

“Shqipëria nuk ka kapacitetet për pritjen e një numri të lartë të azilkërkuesve dhe tu ofrojë shërbime sipas standardeve të BE-së”, thotë zv/ministrja Rovena Voda, që kërkon ndihmën e BE-së në këtë fushë.

 

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *