fbpx

Ahmetaj flet për dëmet nga tërmeti: Mund të shkojë deri në 25 mln euro

Ministri i Financave Arben Ahmetaj, duke folur gjate nje konference te shtypit ne mbyllje te vitit, ku ka deklaruar se ekonomia shqiptare ka dale nga kriza dhe po rritet gradualisht./r/n/r/nFinance Minister Arben Ahmetaj, speaking during a press conference at the closing of the year, which stated that the Albanian economy has emerged from the crisis and is gradually increasing.

Arben Ahmetaj ka deklaruar në takimin me kompanitë e Sigurimeve dhe AMF-në se dëmi i shkaktuar nga tërmeti i 26 nëntorit mund të shkojë në 25 mln euro.

“Dëmi në total mund të shkojë deri në 25 mln euro.  Në proces trajtimit ose të dënuara 1943 persona”,  ka thënë Ahmetaj.

Kujtojmë që nga lëkundja e fortë e tërmetit mëngjesin e së martës së kaluar ndërruan jetë 51 persona dhe u plagosën rreth 900 të tjerë.