fbpx

Akuzoi mësuesin për ngacmim seksual, dënohen me vdekje 16 personat që dogjën studenten…

studente-1.jpg

Një gjykatë në Bangladesh ka dënuar me vdekje 16 persona për djegien e një studenteje pasi akuzoi mësuesin e tij për ngacmim seksual.

Nusrat Jahan Rafi, 19 vjeç, vdiq në prill në Feni, një qytet i vogël rreth 160 km (100 milje) jashtë kryeqytetit Dhaka. Nusrat akuzoi drejtorin e shkollës për ngacmim dhe dy shoqe femra të klasës ishin mes atyre të dënuara me vdekje.

Vrasja e saj tronditi vendin dhe çoi në një seri protestash që kërkuan drejtësi për Nusrat.

Gjyqi ka qenë një nga më të shpejtët në një vend ku raste të tilla zakonisht duhen vite për të përfunduar. Prokurori Hafez Ahmed u tha gazetarëve se vërtetoi “se askush nuk do të shpëtojë për akuzën e vrasjes në Bangladesh”.

Avokatët e të pandehurve thonë se do ta apelojnë vendimin.

Hetimi për vdekjen e Nusrat zbuloi një komplot për të heshtur atë që përfshinte vetë shokët e saj të klasës dhe një numër burrash të fuqishëm nga brenda komunitetit.

Tre mësues, duke përfshirë drejtorin, Siraj Ud Doula, të cilët policia thonë se urdhëruan vrasjen nga burgu pasi ai u arrestua nën dyshimin e ngacmimit, u gjetën fajtorë nga gjykata të enjten. Dy të pandehurit e tjerë të dënuar, Ruhul Amin dhe Maksud Alam, janë drejtuesit lokalë të partisë në pushtet Aëami League.

Një numër i policisë lokale u zbulua se kishin bashkëpunuar me të dënuarit në përhapjen e informacionit të rremë se Nusrat kishte kryer vetëvrasje. Oficerët nuk ishin ndër ata që u gjykuan për vrasjen e Nusrat.

Nusrat shkoi në polici për të pretenduar se drejtuesja e rradhës Siraj Ud Doula (në mes) e ngacmoi seksualisht marsin e kaluar.

Familja e Nusrat, e cila mbështeti vendimin e saj për të shkuar në polici në mars, që nga ajo kohë i është dhënë mbrojtja e policisë, raportojnë media lokale.

Ata e mirëpritën aktgjykimin, duke kërkuar që dënimi të kryhet shpejt. Në Bangladesh, dënimi me vdekje kryhet me varje.

Zemërim, lot dhe një luftë për drejtësi

Kur gjyqtari shpalli aktgjykimin, disa prej të pandehurve shpërthejnë në lot, ndërsa të tjerë bërtitën nëpër sallën e gjyqit se iu ishte mohuar drejtësia.

Por në Bangladesh, më e shpeshtë është mohimi i drejtësisë për gra si Nusrat.

Ngacmimet seksuale në institucionet arsimore të Bangladeshit – përfshirë medrese si ajo që Nusrat ndoqi – është e përhapur, ndërsa kostoja e të folurit është e lartë.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303