fbpx

Anija e Marinës Mbretërore dërgohet për të parandaluar emigrantët në Kanalin e La Manshit

marine.jpg

Një anije patrullimi e Marinës Mbretërore është dërguar në Kanalin Anglez për të penguar kalimin e emigrantëve, ka konfirmuar Ministria e Mbrojtjes.

Sekretari i Mbrojtjes Gavin Williamson tha se anija e Marinës Mbretërore “Mersey” do të ndihmojë në parandalimin e emigrantëve dhe ndalimin e udhëtimeve të rrezikshme.

Rreth 240 persona kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar me anije të vogla që nga muaji nëntor.

Anija mbretërore Mersey normalisht përdoret për të kryer patrullime të peshkimit në ujërat e Mbretërisë së Bashkuar dhe në Atlantik, duke siguruar që anijet dhe tërheqjet me barkë peshkimi të jenë në përputhje me kuotat e pranuara ndërkombëtarisht.

Përfshirja e marinës mbretërore u kërkua nga Sekretari i Përhershëm Sajid Javid, i cili tha se do të ishte një masë e përkohshme.

Javid tha: “Fokusi im vazhdon të jetë në mbrojtjen e kufirit në Mbretërinë e Bashkuar dhe parandalimin e humbjes së jetëve në Kanal. Për këto arsye, qeveria ka vendosur të vendosë një anije të marinës mbretërore për të mbështetur përpjekjet tona”./real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *