Arrestohet ‘Pasari shqiptar’ në Greqi, përdorte 7 emra

Arrestohet në Greqi një shqiptar i konsideruar tepër i rrezikshëm nga autoritetet vendase. 44-vjecari nga Saranda, konsiderohet në Greqi si “Pasari shqiptar”, referuar kriminelit te rrezikshëm grek Kostandinos Pasaris, i cili vrau disa policë në Greqi dhe u kap në Rumani.

Në foto: (Pasari grek), Kostandinos Pasaris

Arrestohet në Greqi një shqiptar i konsideruar tepër i rrezikshëm nga autoritetet vendase. 44-vjecari nga Saranda, konsiderohet në Greqi si “Pasari shqiptar”, referuar kriminelit të rrezikshëm grek, Kostandinos Pasaris, i cili vrau disa policë në Greqi dhe u kap në Rumani.

Shqiptari është kapur në lagjen Kalithea të Athinës, bashkë me një tjetër shqiptar 29-vjecar, por identiteti i tyre nuk bëhet i ditur.

Sarandjoti është kapur me një pistoletë, ndërsa ndaj tjetrit kishte urdhër arresti për vjedhje.

Për policinë greke, sarandjoti 44-vjecar njihej me pseudonimin “Merkuri” dhe përdorte 7 emra, 6 atësi dhe 10 mbiemra.

Identiteti i tij i vërtetë u vërtetua në vitin 2008 pas bashkëpunimit me policinë shqiptare.

Ai u arrestua në Greqi në vitin 2008 për një serë grabitjesh, kundërshtim me armë të policisë,  por dhe për një vrasje të ndodhur ne Greqi si shenjë hakmarrje për një tjetër vrasje te ndodhur në Sarande në fillim të viteve ‘90.

Ai kishte pak kohë që kishte dalë nga burgu, pas kryerjes së dënimit.

Lër një koment