fbpx

Arrestohet vajza e themeluesit të Huawei

971A7213-8B7D-418A-9282-AC4F4CBF601C.jpeg

Vajza e themeluesit të telekomit gjigant kinez Huawei, është arrestuar në Kanada dhe përballet me ekstradimin në Shtetet e Bashkuara.

Meng Wanzhou, zyrtarja kryesore financiare e Huawei dhe zëvendëskryetare, u arrestua në Vankuver më 1 dhjetor.

Detajet e arrestimit nuk janë dhënë, por SHBA ka hetuar Huawei për shkelje të mundshme të sanksioneve kundër Iranit.

Ambasada e Kinës në Kanada protestoi për arrestimin dhe kërkoi lirimin e saj.

Huawei tha se kishte pak informacion rreth akuzave dhe nuk ishte “e vetëdijshme për ndonjë keqbërje nga ana e znj. Meng”.

Arrestimi vjen në një kohë delikate për marrëdhëniet SHBA-Kinë. Kombet janë të angazhuar në një luftë tregtare që ka parë të dyja vendet të taksojnë miliarda dollarë për mallrat e njëri-tjetrit.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *