23.5 C
Tirana
E diel, 21 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Arsyet që ju mbajnë zgjuar gjatë natës

spot_img

A e keni të vështirë të flini gjatë natës? Nuk jeni vetëm, sipas një sondazhi të kryer nga Philips, 80% e njerëzve në mbarë botën nuk janë të kënaqur me cilësinë e gjumit të tyre dhe 62% thonë se nuk flenë mirë fare. Numri mesatar i orëve të gjumit në ditë në botë është 6.8 kur, për funksionimin e duhur dhe pjesën tjetër të trupit tonë, janë të rekomanduara 8.

Një nga arsyet më të zakonshme që nuk mund të flemë është stresi. Ankthi, shqetësimet, objektivat që duhet të arrihen dhe afatet që duhet të respektohen janë të gjitha burimet e acarimit që nuk na relaksojnë, përkundrazi. Përpjekja për të fjetur në gjendje të tillë të shqetësimit sigurisht që është më e vështirë.

Mjedisi në të cilin bini në gjumë është shumë i rëndësishëm. Duhet të lihet pa dritë, me cilësi të mirë të ajrit dhe duhet të sugjerojë një ide të relaksimit. Rënia në gjumë në një dhomë kaotike dhe të çrregullt plot me dritë artificiale nga aparatet tona e bën gjumin më të vështirë.

Shumë njerëz vuajnë nga pagjumësia sepse kanë frikë nga orët me alarm: duke pasur një kohë për të respektuar dhe në të cilën të zgjohemi, na sjell në një situatë vigjilence të vazhdueshme, jo ​​të rekomanduar për relaksim. Duke u përpjekur për të arritur një gjendje të qetë mund të jetë hap i parë për t’u ndjerë më mirë. Për më tepër, është mirë që gjithmonë të respektojmë orarin e njëjtë të gjumit, në mënyrë që ta përshtatim trupin tonë me ciklin e gjumit/zgjimit.

Ne jemi të stimuluar vazhdimisht: qoftë programi televiziv, njoftimi në smartphone ose mesazhet zanore për të dëgjuar. Ky stimulim I tepruar gjithmonë na vë në një gjendje alarmi nga frika e “humbjes së diçkaje”. Kur të shkoni në shtrat, këshilla e vetme është të provoni të relaksoheni: nuk e rekomandojmë shikimin e ekraneve blu, si ato të celularëve. Nëse nuk mund t’i rezistoni, shumë modele kanë opsionin “ekran i verdhë”, më zbutës për sytë.

Është e mundur që gjumi juaj të shqetësohet nga probleme shëndetësore siç janë pagjumësia, gërhitja, dhimbja kronike ose çrregullimet më të rënda të gjumit. Ka specialistë që mund të analizojnë gjendjen tuaj dhe t’ju japin zgjidhjen e duhur për arritjen e “gjumit të përsosur”. Natën e mirë!/Bota.al

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat