fbpx

Asnjë datë nga BE për Shqipërinë, Taulant Balla bën deklaratën: Janë përmbushur të gjitha kushtet…

1530798105_taulantballa-770x434-1.jpg

Kryetari i Grupit Parlamentar Partisë Socialiste, Taulant Balla ka bërë një deklaratë sot për vendimin  e BE, ku nuk dha asnjë datë për konferencën ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Në fjalën e tij në Kuvend Balla, tha se Shqipëria i ka plotësuar të gjitha pritshmëritë e familjes europiane.

Ishte një pamundësi e Këshillit Europian për përcaktimin e një date.  Shqipëria i përmbushur të gjitha kushtet për tu mbajtur ky event formal i fillimit zyrtar të bisedimeve për anëtarësim. Tashmë të gjitha vendet anëtare, edhe ato që kanë qenë më skeptike, janë vlerësuara për atë që Shqipëria ka arritur. Ne jemi në kushtet e ecjes drejt përmbushjes së pritshmërive për Shqipërinë në familjen europiane. Por, siç e kemi thënë edhe më parë, është shumë e vështirë që të gjendet konsensus unanim. Shpresa jonë është që Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut të gjejnë një zgjidhje, pasi të zhvillohen zgjedhjet e përgjithshme në Bullgari

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303