fbpx

AstraZeneca e sigurt dhe efektive/ Pas pezullimit, Italia rinis nesër përdorimin e vaksinës

vdb-2-768x432.jpg

Pas vendimit të EMA se vaksina AstraZeneca është efektive dhe e sigurt, Italia që prej ditës së nesërme do të rinisë vaksinimin e popullsisë.

Lajmi u bë publik nga kryeministri italian Mario Draghi, pas vendimit të EMA, i cili informoi publikun se AstraZeneca, është një vaksinë e sigurt dhe efektive dhe përfitimet  nga përdorimi i saj janë më të larta se rreziqet shoqëruese.

“Pasi dëgjoi Ministrin e Shëndetësisë, Drejtorinë e Përgjithshme të Parandalimit dhe Këshillin e Shëndetit, Aifa njofton se arsyet për pezullimin e përdorimit si masë paraprake nuk ekzistojnë më prandaj, nesër, Aifa do të pezullojë ndalimin e përdorimit të vaksinës AstraZeneca, duke lejuar kështu një rifillim të plotë të fushatës së vaksinimit nga ora 15.00.’– tha Draghi.

Italia pezulloi përdorimin e vaksinën me 15 mars pas shqetësimeve për sigurinë e saj dhe trombozat e shfaqura në disa pacientë.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303