Astrologët i japin fund dilemave, zbulojnë se cilat shenja të zodiakut janë më inteligjentet

Pavarësisht nëse jeni një Dashi autorizues apo një gaforre e kujdesshme, çdo shenjë e zodiakut ka tiparet e saj më tërheqëse. Këto matje astrologjike madje mund të parashikojnë gjithçka, nga përputhshmëria juaj romantike me shëndetin tuaj. Por kur bëhet fjalë për inteligjencën, cila shenjë ka më shumë zgjuarsi?

Ujori dhe Akrepi janë shenjat më të zgjuara të zodiakut, thonë astrologët – por për dy arsye shumë të ndryshme. Ata që lindin nën shenjën e Ujorit kanë nivelet më të larta të inteligjencës analitike, e cila matet me aftësinë njohëse dhe IQ. Akrepat, nga ana tjetër, kanë më shumë zgjuarës perceptues; ata janë më së miri në vlerësimin realist dhe kuptimin e botës në përgjithësi.

Kjo nuk do të thotë që shenjat e tjera të zodiakut nuk janë inteligjente në mënyrat e tyre. Në fakt, Binjakët dhe Peshoret gjithashtu kanë shumë inteligjencë mendore, sipas Neil Crabtree, një astrolog në Shkollën e Astrologjisë Mayo. Gaforrja dhe Peshqit janë më inteligjentët emocionalë; me fjalë të tjera, ato janë të afta të njohin dhe arsyetojnë me ndjenjat e tyre dhe të të tjerëve.

Nga ana tjetër, shenjat e tokës – Demi, Virgjëresha dhe Bricjapi – demonstrojnë inteligjencë praktike. Dhe shenjat e zjarrit (Dashi, Leo dhe Sagitarrius) priren të jenë më intuitivët, duke i bërë ata më të prirur të marrin rreziqe dhe të mbushin pozicionet e udhëheqjes.