17.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Astronauti: Dërgimi i astronautëve në Mars do të ishte budallallëk

spot_img

Një nga burrat e parë që ka shkuar në Hënë i ka thënë BBC Radio 5 Live se është budallallëk për të planifikuar misione njerëzore në Mars.

Bill Anders, piloti i modulit hënor të Apollo 8, avioni i parë hapësinor njerëzor që largohet nga orbita e Tokës, tha se dërgimi i ekipeve në Mars është pothuajse qesharak.

Nasa po planifikon misionet e reja njerëzore në Hënë.

Ajo dëshiron të mësojë aftësitë dhe të zhvillojë teknologjinë për të mundësuar një ulje të ardhshme njerëzore në Mars.

Nasa nuk iu përgjigj akuzave të Bill Anders.

Anders, 85 vjeç, tha se është një “mbështetës i madh” i programeve pa pilot, “kryesisht për shkak se ata janë shumë më të lirë”. Por ai thotë se përkrahja e publikut thjesht nuk është për të financuar misionet më të shtrenjta njerëzore.

“Cila është domosdoshmëria? Çfarë na shtyn të shkojmë në Mars?” tha ai, duke shtuar “Nuk mendoj se publiku është i interesuar”.

Ndërkohë, sondat robotike ende po eksplorojnë Marsin. Muajin e kaluar, sonda InSight, e cila do të shqyrtojë brendësinë e planetit, u ul me sukses në Elysium Planitia./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat