fbpx

Avioni luftarak i SHBA-së rrëzohet në brigjet e Japonisë

us-fighter_4333033.jpg

Një avion luftarak i Marinës së SHBA është rrëzuar në Detin Filipin, në jug të ishullit Japonez të Okinawa.

Avioni F/A-18 ishte në një operacion rutinë kur pësoi një problem mekanik, që detyroi ekuipazhin të hidhej nga avioni.

Dy pilotët u shpëtuan nga uji dhe u vendosën në bordin e aeroplanëve të USS Ronald Reagan.

Okinawa pret bazat ushtarake amerikane dhe mijëra trupa.

Roja bregdetare e Japonisë dërgoi një avion për të kontrolluar nëse kishte mbetur ndonjë pjesë e avionit ose nëse ishte derdhur vaj në det si pasojë e rrëzimit.

Ky është incidenti i dytë që përfshin USS Ronald Reagan.

Në mes të tetorit një helikopter amerikan i marinës MH-60 Seahawk u rrëzua në kuvertën e anijes, duke plagosur 12 vetë.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *