16.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Banka e Anglisë: Pasiguria e Brexit inflacionin nën objektivin e saj

spot_img

Banka e Anglisë tha të enjten se pasiguria e Brexit është “intensifikuar ndjeshëm” gjatë muajit të fundit dhe se rënia e çmimeve të naftës ka gjasa të nxisë inflacionin nën objektivin e saj prej 2 për qind së shpejti.

Të nëntë anëtarët që përcaktojnë normën e inflacionit votuan për të mbajtur normat në 0.75 për qind, siç pritej.

Qeveria britanike tha të martën se do të zbatojë planet për një Brexit pa marrëveshje dhe do të fillojë t’u tregojë bizneseve dhe qytetarëve të përgatiten për rrezikun e largimit nga BE pa një marrëveshje.

Zyrtarët e BoE-së të enjten ulën lehtë parashikimin e tyre për rritjen tremujore ekonomike britanike në tre muajt e fundit të vitit 2018 në 0.2 për qind nga 0.3 për qind më parë dhe tha se pamja në tremujorin e parë të vitit 2019 ka të ngjarë të jetë e ngjashme.

“Pasiguritë e Brexit janë intensifikuar në mënyrë të konsiderueshme që nga takimi i fundit i komitetit,” tha Komiteti i Politikës Monetare në një përmbledhje të takimit të tij të dhjetorit.

“Këto paqartësi po peshojnë në tregjet financiare në Mbretërinë e Bashkuar”.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat