fbpx

Basha: BE e la Ramën me gisht në gojë për të tretën herë

auto_auto_Lulzim_Basha_oki1500810787-11560504296-1.jpg

Lideri i opozitës Lulzim Basha mendon se përgjegjësi i vetëm për refuzimin që i bëri Europa Shqipërisë është Edi Rama dhe qeveria e tij.

Basha ka dalë mbrëmjen e sotme para mediave ku tha se vendi mbetet ende larg BE-së edhe 3 dekada pas rënies së komunizmit por se Rama fajëson gjithë botën dhe jo veten.

“Sot, Shqipërisë iu mohua për të tretën herë, nën qeverisjen Rama, hapja e negociatave për anëtarësim me BE. Edhe pse i pritshëm,është një lajm i hidhur për ne shqiptarët, që, edhe 30 vjet pas rënies së komunizmit, vazhdojmë të mbetemi vendi më i izoluar nga Europa.

Edhe më i rëndë është fakti se, më shumë se një refuzim i përkohshëm i negociatave, sot, ne shqiptarëve, po na vihet në dyshim aftësia për të përqafuar dhe jetuar sipas standarteve dhe vlerave europiane. Propaganda e Edi Ramës dhe mercenarëve të tij, do të përpiqet ta mohojë refuzimin. Pasi do të dështojnë ta mohojnë, do të përpiqen t’ia veshin fajin të tjerëve. Edi Rama do të fajësojë Europën se ka probleme të vetat. Do të fajësojë opozitën që nuk rri urtë para keqqeverisjes së tij. Do të fajësojë gjysmën e botës. Do të fajësojë edhe popullin e vet.

Nuk do të fajësojë vetëm një njeri: Edi Ramën. Mos u gënjeni nga propaganda e tij. Ka vetëm një përgjegjës për refuzimin e vazhdueshëm ndaj Shqipërisë: Është qeveria dhe Edi Rama.

Ka vetëm një arsye pse na janë mbyllur dyert e Europës: korrupsioni dhe krimi”, deklaroi Basha.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303