35.5 C
Tirana
E martë, 16 Korrik, 2024

TË FUNDIT

BE do të nisë bisedimet tregtare me SHBA

spot_img

Zyrtarët më të lartë të tregtisë së Bashkimit Evropian do të përditësojnë homologët e tyre të SHBA këtë javë mbi përparimin e bërë për negociatat për një marrëveshje tregtare për mallrat industriale mes SHBA dhe BE-së dhe të ngrenë shqetësime mbi tarifat ekzistuese dhe të ardhshme të SHBA.

Komisionerja e Tregtisë në BE Cecilia Malmstrom do të takohet me përfaqësuesin e tregtisë së SHBA Robert Lighthizer më 6 mars në Uashington dhe Sekretari i Përgjithshëm i Komisionit Evropian, Martin Selmayr, do të takohet me Drejtorin e Këshillit Kombëtar Ekonomik të Shteteve të Bashkuara Larry Kudlow më 7 mars.

Ekzekutivi i Bashkimit Evropian, Komisioni Evropian, ka përgjegjësinë e vetme për të negociuar marrëveshje tregtare për të gjithë bllokun 28-vendesh dhe ka qenë në bisedime të ngushta me Uashingtonin mbi politikën tregtare që nga korriku i kaluar për të shmangur kërcënimin e tarifave të SHBA në makinat e BE-së dhe pjesët e makinave.

Komisioni Evropian i ka kërkuar vendeve anëtare të miratojnë dy mandate negociuese në mënyrë që të fillojnë bisedimet zyrtare. Gjermania është e gatshme të fillojë sa më shpejt, ndërsa Franca është paksa mosbesuese.

“Diskutimet do të përqendrohen në hapat e ardhshëm drejt zbatimit të Deklaratës së Përbashkët të Korrikut 2018 dhe mbi bashkëpunimin BE-SHBA mbi reformën e Organizatës Botërore të Tregtisë dhe çështjet e barabarta të lojës”, tha zëdhënësi i Komisionit Margaritis Schinas për bisedimet e kësaj jave.

“Komisioni do të informojë palën amerikane mbi gjendjen e tanishme të miratimit të mandateve negociuese për marrëveshjet tregtare për mallrat industriale mes SHBA dhe Be-së dhe mbi vlerësimin e konformitetit “, tha ai./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat