fbpx

BE i jep Turqisë fondin e premtuar për emigrantët

EU-Flags.jpg

Bashkimi Evropian ka aprovuar plot gjashtë miliardë euro, të premtuara për refugjatët në Turqi sipas një marrëveshjeje të bërë në vitin 2016, që synon të frenojë ardhjet e tyre në bllok, njoftoi sot ekzekutivi i BE-së.

Sipas një deklarate të Komisionit Evropian, deri tani janë shpërndarë më pak se gjysma, 2,7 miliardë euro. Një total prej 4,3 miliardë eurosh janë tashmë të akorduara në kontrata me agjencitë që kryejnë punën mbështetëse.

Në këmbim të premtimit të financimit të BE-së dhe angazhimeve të tjera, Ankaraja në vitin 2016 ra dakord për parandalimin e emigrantëve dhe refugjatëve që përpiqeshin të arrinin në Bashkimin Evropian, vendet anëtare të të cilit janë thellësisht të përçarë për mënyrën se si duhet të përballen me ardhjet e reja.

Megjithatë, muajt e fundit, Ankaraja i ka bërë thirrje BE-së të rrisë fondet e saj, ndërsa u ankua se paratë e premtuara nuk ishin dorëzuar dhe kërcënoi se do të hapë portat për refugjatët.

Turqia ka rreth 4 milionë refugjatë, duke përfshirë më shumë se 3,6 milionë me origjinë nga Siria.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303