fbpx

BE mbështet fillimin e bisedimeve me SHBA për tarifat e tregtisë

LYNXNPEF1I0N5_L.jpg

Ligjvënësit e BE votuan në favor të Bashkimit Evropian duke filluar negociatat me Shtetet e Bashkuara mbi një marrëveshje për uljen e tarifave mbi mallrat industriale.

Komiteti i tregtisë ndërkombëtare i Parlamentit Evropian votoi me 21 vota pro dhe17 kundër për një rezolutë që i inkurajon 28 vendet e BE-së t’i mbështesin negociatat e nisura nga Komisioni Evropian.

Rezoluta, e cila do të dalë në votim nga dhoma e Parlamentit Evropian në mars, nuk është e detyrueshme, por ka një ndikim mbi bisedimet e mundshme me Shtetet e Bashkuara, duke pasur parasysh se parlamenti duhet të miratojë çdo marrëveshje të rënë dakord./real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303