30.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

BE mbështet ligjin kontradiktor të të drejtës së autorit

spot_img

Bashkimi Evropian ka kaluar një ligj kontrovers për të drejtën e autorit, që sipas kritikëve mund të ndryshojë mënyrën e funksionimit të internetit.

Rregullat e reja përfshijnë mbajtjen e kompanive të teknologjisë përgjegjëse për materialin e postuar pa lejen e duhur për të drejtën e autorit.

Shumë muzikantë dhe krijues thonë se rregullat e reja do të kompensojnë artistët në mënyrë të drejtë – por të tjerë thonë se ata do të shkatërrojnë përmbajtjen e krijuar nga përdoruesit.

Ligji u votua me 348 vota, 274 kundër dhe  pati 36 abstenime.

Ligjet e të drejtave të autorit janë ndryshuar  për herë të fundit në 2001.

Legjislacioni aktual u rishikua disa herë derisa arriti formën e tij përfundimtare.

Tani është në dorë të shteteve anëtare që të miratojnë vendimin. Nëse miratohet, ata do të kenë dy vite kohë për ta zbatuar atë pasi të jetë publikuar zyrtarisht.

Dy klauzolat që shkaktojnë më shumë polemika njihen si neni 11 dhe neni 13.

Neni 11 thotë se motorët e kërkimit dhe platformat e lajmeve duhet të paguajnë për të përdorur lidhjet nga faqet e internetit të lajmeve.

Neni 13 mban kompanitë më të mëdha të teknologjisë përgjegjëse për materiale të postuara pa leje për të drejtën e autorit.

Kjo do të thotë se ata do të duhet të aplikojnë filtra në përmbajtje para se të ngarkohen./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat