15.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor, 2024

TË FUNDIT

BE mer masa për një Brexit pa marrëveshje

spot_img

Komisioni Europian thotë se ka filluar të zbatojë përgatitjet për një Brexit pa marrëveshje, në rast se Britania e Madhe del nga BE pa një marrëveshje.

KE ka njoftuar masa të përkohshme për të zvogëluar ndikimin, por thotë se nuk mund të zgjidhë të gjitha problemet që mund të dalin.

Ndërsa propozimi i propozuar nga kryeministrja Theresa May ende nuk është votuar në parlament, të dyja palët po përgatiten për situatën më të keqe.

Mbretëria e Bashkuar ka caktuar 2 miliardë dollarë fonde për departamentet qeveritare.

Masat e Komisionit Europian janë përgatitur për të kufizuar përçarjen në fusha të caktuara kyçe, të tilla si financa dhe transporti, nëse Brexit do të ndodhë pa asnjë marrëveshje.

“Këto masa nuk do të – dhe nuk mund – të zbusin ndikimin e përgjithshëm të një skenari” pa marrëveshje “, thuhet në një deklaratë të KE.

“Kjo bëhet për të kufizuar dëmet”, shtoi komisioneri Valdis Dombrovskis në një konferencë shtypi, duke thënë se një plan emergjence ishte i domosdoshëm “duke pasur parasysh pasigurinë e vazhdueshme në Britaninë e Madhe”./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat