33.5 C
Tirana
E mërkurë, 17 Korrik, 2024

TË FUNDIT

BE vendos viza për amerikanët

spot_img

Bashkimi Evropian do të rinisë të vendosë sistemin e vizave për qytetarët amerikanë duke nisur nga viti 2021.

Bashkimi Evropian njoftoi në faqen e internetit se qytetarët amerikanë do të kenë nevojë për vize për të vizituar Zonën Europiane Shengen sipas Sistemit Evropian të Informacionit dhe Autorizimit të Udhëtimit të njohur shkurtimisht si  ETIAS.

Njoftimi i ETIAS:

”Evropa kohët e fundit ka vendosur të përmirësojë nivelin e saj të sigurisë për të shmangur probleme të mëtejshme me migracionin e paligjshëm dhe terrorizmin. Kjo do të thotë se nga viti 2021, të gjithë amerikanët që udhëtojnë në një vend evropian të zonës Shengen do të kenë nevojë për vizë.

Për të aplikuar shtetasit amerikane do të kenë nevojë për një pasaportë të vlefshme, një adresë e-mail dhe një kartë krediti ose debiti, njoftoi zyra e Bashkimit Evropian për vizat, ndërsa të miturit, do të kenë nevojë vetëm për pasaportat e tyre normale për të udhëtuar pas hyrjes në fuqi të vizave”.

Bashkimi Evropian tha se viza do të jetë e vlefshme për tre vjet dhe i lejon amerikanët të hyjnë në zonën Shengen sa herë që është e nevojshme.

Por Shtetet e Bashkuara kanë qenë në një mosmarrëveshje me Parlamentin Evropian dhe Komisionin Europian mbi vizat qe ende nuk ka hequr për qytetaret e Bullgarinë, Kroacinë, Polonisë, Rumanisë dhe Qipros. Udhëtarët në këto pesë vende janë të vetmet vende të BE që SHBA u kërkon të aplikojnë për vizë amerikane./real-news.tv/

 

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat