24.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

TË FUNDIT

BE: Vetëm Britania mund ta zgjidhë ngërçin e Brexit

spot_img

BE ka kërkuar që Mbretëria e Bashkuar të marrë “përgjegjësi” për veprimet e saj.

“Përsëri, parlamenti thotë se çfarë nuk dëshiron”, tha Barnier për Parlamentin Evropian. “Tani ky bllokim mund të zgjidhet vetëm nga Britania e Madhe.

BE, sugjeroi ai, bëri çfarë mundi për të kënaqur shqetësimet e deputetëve mbi marrëveshjen, veçanërisht në lidhje me ‘backstop’, një politikë sigurimi për të ndaluar një kufi të vështirë në ishullin e Irlandës.

“Nëse Mbretëria e Bashkuar ende dëshiron të largohet nga BE në një mënyrë të rregullt, kjo marrëveshje është dhe do të mbetet, marrëveshja e vetme e mundshme”, tha ai./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat