Berisha tregon se ç’do bënte po të ishte kryeministër

Ish-kryeministri Sali Berisha i ftuar në emisionin “Tempora” në RTV Ora u shpreh se nëse në kohën e qeverisjes së tij klima politike do të ishte në të njëjtën situatë, pra nëse opozita nuk do të merrte pjesë proces, ai kurrë nuk kishte për të shkuar në zgjedhje.

Pjesë nga biseda:

Berisha: Ky president ndryshoi datën e zgjedhjeve pas 5 precedentesh.

Meço: Që kishin ardhur pas një marrëveshje poolitike dhe një vendimi parlamenti. Asnjëherë në mungesë të marrëveshjes.

Berisha: Alfred Moisiu ndryshonte datën pa pyetur fare. Pyeste vetëm Edi Ramën. Edhe atëherë unë isha i vendosur që në zgjedhje të mos shkoja pa opozitën dhe nuk bëja luftë me presidnetin.

Meço: Sikur opozita të kishte marrë një vendim, kur ishit ju në pushtet si opozita e sotme do kishte shkuar në zgjedhje?

Berisha: Kurrë nuk do të shkoja në zgjedhje. Zgjedhjet nuk janë për qeverinë, por për partitë politike.

Meço: Pse nuk do shkonit?

Berisha: Zgjedhjet nuk janë vetëm procedurë, por janë edhe substanbcë, kur ka alternativë.