Bie në kontakt me kabllot elektrikë, fundoset në det helikopteri me 3 persona në bord

Një helikopter është rrëzuar pasditen e sotme në një zonë detare midis Poros dhe Galatas duke vrarë 1 pilot grek dhe dy pasagjerë rusë.

Sikundër raportojnë mediat greke shkak i rënies së helikopterit në det ishte kontakti me një kabllot e energjisë elektrike që ligjin Poron me Galatan.

Trupat e viktimave u nxorrën nga deti dy orës pas aksidentit.

Në operacionin e kërkimin u përfshinë 6 nëndetëse të marinës dhe një helikopter ushtarak.

Si pasojë e aksidentit ishulli Poros dhe disa zona të Galatas kanë mbetur pa energji elektrike.

Mësohet se helikopteri u ngrit nga Kraniti në Galata dhe destinaconi i fundit ishte aeroporti i “Eleftherios Venizelos”.