30.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Bien shitjet e kompanisë Apple

spot_img

Apple ka tronditur investitorët me lajme se shitjet e saj janë ngadalësuar, duke fajësuar dobësinë ekonomike në Kinë.

Në një zbulim të papritur, prodhuesi i iPhone tha se parashikonte të ardhura prej rreth 84 miliardë dollarë për tre muaj deri në 29 dhjetor.

Në nëntor parashikoi shitjen e të paktën $ 89 miliardë një parashikim që tashmë i kishte zhgënjyer investitorët.

Çmimi i aksionit i Apple u ul në më shumë se 7% në tregtinë pas orëve të festave, duke zgjatur rënien e saj më shumë se 28% që nga nëntori.

Sezoni festiv është zakonisht tremujori më i fortë i Apple.

Por të ardhurat prej 84 miliardë dollarësh do të shënonin një rënie prej gati 5% nga e njëjta periudhë e vitit të kaluar dhe përfaqësojnë rënien tremujore të vitit të parë të firmës që nga viti 2016.

Në një letër për investitorët, shefi ekzekutiv Tim Cook tha se problemet e shitjeve të firmës ishin kryesisht në rajonet e Kinës, ku përfshihen Hong Kongu dhe Tajvani dhe përbëjnë pothuajse 20% të të ardhurave të saj.

“Ndërsa prisnim disa sfida në tregjet kryesore në zhvillim, ne nuk parashikuam madhësinë e ngadalësimit ekonomik, veçanërisht në Kinën e Madhe”, tha ai.

Megjithatë, ai shtoi se tregjet e zhvilluara gjithashtu panë probleme, pasi më pak konsumatorë sesa pritej zgjodhën të merrnin telefonat më të rinj të Apple./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat