fbpx

“Blihet e shitet për një pakicë nga politika në treg”. Braçe del me mesazhin e fortë, ja ç’po thotë

Zv.kryeministri Erion Braçe me anë të një statusi në rrjetin social Instagram, ka dhënë një mesazh të fortë në kuadër të festës së pavarësisë së SHBA. Braçe zbulon arsyen se përse Amerika vlen, ndërsa numëron një më një të gjitha ndihmat që SHBA ka dhënë ndaj Shqipërisë.

Postimi i plotë:

#NEPERENDIM #AMERIKA!

Faleminderit per endrren!

Per mikpritjen, mundesine, punen, edukimin, integrimin, perfaqesimin!

Me shume, faleminderit per sensin e forte te shtetit, bashkimit;

Prej tij, mbeshtetjes se forte amerikane, Shqiperia eshte shtet unitar, i pavarur e njeheresh i integruar ne familjen me te madhe te sigurise ne bote!

Por mbi te gjitha faleminderit per sensin unik te lirise e drejtesise, per te gjithe pavaresisht rraces, ngjyres, origjines, pasurise, punes, statusit social e shoqeror, edukuar fort e mbrojtur po aq fort edhe per cdo shqiptar atje ne SHBA dhe ketu ne Shqiperi.

Nje shtet sic ketu kohe pas kohe, mund te degradoje ne kufizim masiv te lirise, te drejtave e ne padrejtesi po aq;

Ndaj tani, liria e drejtesia duhet te jene brenda perpjekjes unike per ti dhene fund padrejtesise, pabarazise ne mundesi e te drejta, pasuri qe vihet, rrembehet e shtohet, prej drejtesise qe nuk eshte, mungon, vonon, korruptohet, blihet e shitet per nje pakice nga politika ne treg, ne rruge, qe sillet gjithnje e me shume si shumice, pertej ligjit, pertej votes, duke tejkaluar demokracine!

Keto jane vlera dhe Amerika vlen prej tyre!

Gezuar festen Amerike!