fbpx

Brexit, Britania dhe Be rinisin bisedimet përmarrëveshjen tregare

Screenshot_10-10.png

Negociatorët e Britanisë dhe BE kanë rinisur bisedimet mbi një marrëveshje tregtare pas Brexit. Kjo vjen pasi të dy palët vendosën të dielën se kishte pasur progres të mjaftueshëm që negociatat të vazhdonin.Koha nuk premton shumë, për të finalizuar një marrëveshje përpara se tranzicioni i Brexit në MB të mbarojë për më shumë se dy javë.Vendimi për të vazhduar bisedimet erdhi pasi kryeministri Boris Johnson diskutoi çështjet kryesore të ngërçit me Presidenten e Komisionit të BE Ursula von der Leyen të dielën.Një afat i ri për një vendim nuk është caktuar, por afati përfundimtar vjen në 31 Dhjetor, kur Britania të ndalet duke ndjekur rregullat e tregtisë së BE.

 

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303