fbpx

Britania mund të ulë tarifat e tregtisë në rastin e një Brexit pa marrëveshje

uk.jpg

Qeveria e Britanisë së Madhe mund të shkurtojë tarifat tregtare në mes 80% dhe 90% të mallrave në rast të një Brexit pa marrëveshje, thonë raportet.

Disa tarifa do të hiqen plotësisht, duke përfshirë ato për pjesët e makinave, dhe disa prodhime bujqësore.

Megjithatë, 10-20% e produkteve kryesore do të vazhdojnë të mbrohen nga niveli aktual i tarifave, duke përfshirë disa tekstile, makina, mish lope, qengji dhe qumështore.

Megjithatë, qeveria është shprehur se do të bëjë një njoftim pasi të jetë marrë një vendim përfunduar në lidhje me Brexit.

Tarifat janë tatime mbi importet që mbrojnë kompanitë e Mbretërisë së Bashkuar nga konkurrenca jashtë shtetit.

Shumë mbështetës të Brexit mendojnë se këto tarifa duhet të hiqen, në mënyrë që të ulen çmimet për konsumatorët.

Por fermerët kanë frikë se importet e lira dhe standardet më të ulëta do të shkatërronin shumë sektorë të bujqësisë britanike. Shqetësime të ngjashme janë shprehur edhe në sektorë të tjerë të ekonomisë, dhe shumë biznesmenë druajnë se qeveria mund të tundohet për të ulur tarifat me shpenzimet e tyre./real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303