fbpx

Britania mund t’i japë fund dënimeve prej gjashtë muajsh ose më pak

britanin-jail.jpg

Ministria britanike e Drejtësisë po konsideron ndalimin e dënimeve me burg prej më pak se gjashtë muaj në Angli dhe Uells.

Ministrat argumentojnë se dënimet e vogla me burg janë më pak efektive në shkurtimin e shkeljes së ligjit se sa dënimet për të shërbyer në komunitet.

Ministri i burgjeve Rory Stewart tha për Daily Telegraph se dënime të tilla ishin “të mjaftueshme për t’ju dëmtuar por jo aq të mjaftueshme sa për t’ju shëruar”.

Nëse dënimet e tilla do të hiqeshin, mendohet se mund të lirohen mijëra vende në burgje.

Çdo vit, rreth 30,000 kriminelë, duke përfshirë hajdutët e dyqaneve, mund të mos shkojnë në burg sipas propozimeve, raporton Telegraph.

Në përgjithësi, masa mund të zvogëlojë popullsinë e burgut me rreth 3,500, edhe pse kjo do të kërkonte legjislacion.

Ministria e Drejtësisë po shqyrton tani parandalimin e gjykatave nga vendosja e dënimeve më pak se gjashtë muaj nëse dënimi nuk është për një krim të dhunshëm apo një vepër penale seksuale./real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303