29.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Burberry kërkon falje për këtë aksesor në shfaqjen e fundit

spot_img

Ka një listë në rritje të markave luksoze në mesazhet që ato përcjellin tek pasarelat botërore, duke përfshirë kontradiktat e prapambetura të Blackface nga Prada dhe Gucci.

Tani mund të shtoni Burberry në listë. Riccardo Tisci debutoi koleksionin e tij të vjeshtës / dimrit të vitit 2019 në Javën e Modës në Londër, dhe paraqiti një litar  me vargje që i ngjanin atyre te varjes për vetrasjeve.

Liz Kennedy, modelja që kishte veshur dizajnin në pistës, ka shkruar në Instagram për të shprehur frustrimet e saj dhe kujton se sa e shqetësuar ishte gjatë parades  pasi vetëvrasjet nuk janë në modë për të

“Vetëvrasja nuk është e modës, nuk është magjepsëse dhe as nervoze dhe që kur kjo shfaqje është e dedikuar për të rinjtë që shprehin zërin e tyre, këtu shkoj.

” Riccardo Tisci dhe të gjithë në Burberry janë përtej meje se si mund të lini një vështrim të ngjashëm me një këmishë që varet nga një qafë në pistë, “shkroi ajo.

https://www.instagram.com/p/Bt_e9OpgGG3/

Kennedy pohoi se ekipi Burberry “(Ishte përpjekur të kuptohej nyjë) dhe ishin duke qeshur në lidhje me atë në dhomën e veshjes. Unë kisha kërkuar të flas me dikë, por e vetmja gjë që më tha të bëja ishte për të shkruar një letër.

“Pas valës së reagimit pas shfaqjes së pistës Burberry, marka lëshoi ​​një deklaratë për të kërkuar falje për debutimin e litarit dhe e ka hequr dizajnin nga koleksioni i ri.

“Ne jemi thellësisht keq për fatkeqësinë e shkaktuar nga një nga produktet që përfshiheshin në koleksionin tonë të pistës A / W 2019”, tha për Fortune Marco Gobbetti, shefi ekzekutiv i Burberry.

“E thirra znj. Kennedy që ti kërkoja falje sapo u bëra i vetëdijshëm për këtë të hënën dhe menjëherë e hoqëm produktin dhe të gjitha imazhet që e përfaqësonin.

Megjithëse dizajni u frymëzua nga tema detare që u zhvillua gjatë mbledhjes, ajo ishte e pandjeshme dhe kemi bërë një gabim “. Mënyra më e fundit e modës e Burberry vjen në këmbët e polemikës së fundit të Blacks në Gucci.

Më parë këtë muaj, Gucci debutoi një triko $ 890 triko që shkaktoi imazhe blackface. Gucci hoqi trikon dhe i dha Dapper Dan, i cili punoi me markën në koleksionin e tij të kapsulës vitin e kaluar, për të arritur një kuptim.

Rezultati? Një plan për të nisur “katër iniciativa në një plan afatgjatë të veprimeve të dizajnuara për të futur më tej diversitetin kulturor dhe ndërgjegjësimin në kompani,” njoftoi marka në Twitter.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat