28.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Çfarë nuk dinit për gështenjat dhe vetitë në organizëm

spot_img
  • Gështenja posedojnë veti terapeutike.

 

  • Gështenja ndihmon me problemet e veshkave dhe tretjen. Çaji nga gështenja ndikon në zbutjen e simptomave të astmës dhe bronkitit.

 

  • Gështenjat i përkasin një grupi arre, por kushërinjtë e tyre si arra, bajamet dhe lajthia ndryshojnë në përmbajtjen më të ulët të yndyrës dhe vitaminës C.

 

  • Dihet se gështenjat e pjekura u shitën në rrugët e Romës në shekullin e XVI dhe aroma dehëse tashmë ishte përhapur nëpër rrugët e qytetit ashtu siç ndodh sot.

 

  • Nga ana tjetër, gështenja e egër, e cila për fat të keq nuk hahet, ka veti shëruese për variçet dhe dëmtim të kapilarëve. Ekstraktet e tij përdoren për përgatitjen e preparateve medicinale.

 

  • Gështenjat janë edhe një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës B6, kaliumit, acidit folik dhe fibrave ushqyese të nevojshme për funksionimin e duhur të sistemit të tretjes.

 

  • Gështenja është një ushqim që ka një vlerë të lartë energjie, pasi 100 gram gështenja të pjekura përmbajnë rreth 245 kcal.

 

  • Edhe pse frutat e gështenjës janë shumë ushqyese, është e vështirë të treteten.

 

  • Është interesante që gështenja e pjekur përmban më shumë vitamina dhe e ziera ka një sasi të madhe përbërësish mineralesh./real-news.tv/

 

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat