fbpx

Çfarë po ndodh? Zbulohet spiuni rus në Serbi, duke i dhënë para një serbi

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, urdhëroi nisjen e një hetimi në lidhje me një video që tregon një oficer të inteligjencës ruse duke i dorëzuar para një burri serb, një incident që mund të tendosë marrëdhëniet e dyanshme normalisht.

Një reporter hulumtues me seli në Bullgari, Christo Grozev, tha në llogarinë e tij në Twitter fundjavën se video, e postuar në YouTube, tregoi ndihmësin atashe ushtarak në ambasadën e Rusisë në Beograd duke takuar një agjent serb në një operacion të fshehtë.

Grozev tha se ai përdori softuerin Microsoft për njohjen e fytyrës për të identifikuar burrin rus që vesh një xhaketë lëkure të zezë.

Video tregon dy burra duke përshëndetur ngrohtësisht njëri-tjetrin në Beograd, duke pirë birrë dhe duke shkëmbyer qese plastike. Serbi, fytyra e të cilit është errësuar, më vonë ulet në një makinë, merr një zarf nga çanta dhe numëron kartëmonedhat që ai përmban.

Duke njoftuar vendimin e presidentit për të nisjen e një hetimi, kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabic, i tha të përditshmes serbe Blic: “Nëse kjo rezulton e vërtetë, kjo do të ishte një çështje serioze dhe një problem për ne.”/real-news.tv/