fbpx

Çmimin “Nobel” për paqen për vitin 2021 e fitojnë gazetarët Dmitry Muratov dhe Maria Ressa

y.png

Çmimi Nobel për paqen për vitin 2021 u është dhënë këtë vit dy gazetarëve të njohur nga Filipinet dhe Rudia dhe aktivistëve të fjalës së lirë, Maria Ressa nga Filipinet dhe Dmitry Muratov nga Rusia.

Kryetari i komitetit, Berit Reiss-Andersen, tha se vlerësimet ishin bërë për “përpjekjet e tyre për të mbrojtur lirinë e shprehjes, e cila është një parakusht për demokracinë dhe paqen e qëndrueshme”.

Maria Ressa është një gazetare dhe autore filipino-amerikane, bashkëthemeluese dhe CEO e Rappler, e cila kaloi gati dy dekada si reportere investigative në Azinë Juglindore për CNN.

Në vitin 2020 ajo u dënua për cyberlibel sipas një ligji të diskutueshëm të Filipineve kundër krimit në internet, një veprim i dënuar gjerësisht nga grupet e të drejtave dhe gazetarët si një sulm ndaj lirisë së shtypit.

The Guardian e quajti atë një “gazetare guximtare” dhe bindjen e saj një veprim “të krijuar për të qetësuar mediat”.

Dmitry Muratov është një gazetar rus dhe kryeredaktor i gazetës “Novaya Gazeta”, e përshkruar nga Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve si “gazeta e vetme me të vërtetë kritike me ndikim kombëtar në Rusi sot”, të cilën ai e redaktoi midis 1995 dhe 2017.

Muratov fitoi një Çmim Ndërkombëtar të Lirisë së Shtypit në 2007 për guximin e tij në mbrojtjen e lirisë së shtypit përballë sulmeve, kërcënimeve dhe burgimit.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303