fbpx

Çnjerëzore/ Qindra djem u gjetën të lidhur me zinxhirë

nigeria.jpg

Policia Nigeriane thotë se ka shpëtuar gati 500 djem nga një ndërtesë që përdorej si shkollë islamike, ku ata u mbajtën dhe dyshohet se u torturuan.

Shumica e të liruarve ishin fëmijë. Disa prej tyre u gjetën të lidhur me zinxhirë.

Shefi i policisë së shtetit, Kaduna Ali Janga, tha për BBC se ndërtesa u kontrollua pas një sugjerimi për aktivitetin e dyshimtë.

Ai e përshkroi atë si një “shtëpi torturash” dhe një rast që përfshin skllavërinë njerëzore.

Sipas policisë, disa robër ishin të moshës pesë vjeçare.

Të arrestuarit thanë se ata ishin torturuar, abuzuar seksualisht, të uritur dhe të ndaluar të largoheshin – në disa raste për disa vjet.

Nuk është e qartë se si ata arritën atje. Disa nga fëmijët i thanë policisë se të afërmit e tyre i kishin çuar atje duke besuar që ndërtesa ishte një shkollë.

Dy nga fëmijët e liruar nga policia thanë që prindërit e tyre i kishin dërguar atje nga Burkina Faso. Policia beson se pjesa tjetër janë kryesisht nga Nigeria veriore.

Tetë të dyshuar janë arrestuar, shumica prej të cilëve ishin mësues.

Shefi i policisë tha se të arrestuarit – disa me lëndime dhe të tjerët të uritur – ishin të lumtur që u lanë të lirë./real-news.tv/

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303