fbpx

Del vaksina belge e Johnson&Johnson, 66% efektive me dozën e parë

Screenshot_8-13.jpg

Kompania farmaceutike belge Janssen, në pronësi të Johnson&Johnson ka nxjerrë vaksinën e saj të COVID-19.

Rezulton se me një dozë kjo vaksinë është 66% efektive ndaj COVID-19, ndërsa po shihet mundësia për të parë se sa arrin efektiviteti me dozën e dytë.

Kjo vaksinë rezultoi e suksesshme në prova pasi asnjë pacient nuk vdiq apo kërkoi trajtim spitalor pasi mori dozën, ndërkohë lajmi i keq është se prodhimi i Janssen nuk është dhe aq efektiv ndaj variantit të zbuluar në Afrikën e Jugut.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303