Demokratët propozojnë një “mur të zgjuar” në kufi me Meksikën

Demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve në SHBA hodhën idenë e përfundimit të mbylljes së pjesshme të qeverisë duke i dhënë Presidentit Donald Trump 5.7 miliardë dollarë që ai kërkon për sigurinë e kufirit me Meksikën, por me anë të mjeteve të ndryshme përveç një muri.
Kreu i demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve, James Clyburn, u tha gazetarëve se demokratët mund të përmbushin kërkesën e Trump për sigurinë e kufirit me një “mur të zgjuar” që përfshin dronë, rreze X, sensorë dhe më shumë agjentë të patrullimit kufitar.
Por Trump ka kërkuar fonde për të ndërtuar një mur në një përballje me demokratët që ka lënë 800,000 punonjës federal pa pagesë, mes një mbyllje të pjesshme të qeverisë që hyri në ditën e saj të 34.
Përfaqësuesi Steny Hoyer, Demokrat i rangut të dytë, tha gjithashtu se demokratët do të diskutonin “shuma të konsiderueshme të parave shtesë” për sigurinë e kufirit si pjesë e një marrëveshjeje të mundshme.
Oferta e Clyburn është një rritje e konsiderueshme monetare mbi faturat e miratuara më parë nga demokratët, të cilat përfshinin vetëm 1.3 miliardë dollarë për këtë vit për sigurinë shtesë kufitare.
Senati i SHBA-së do të mbajë një votim për propozimet e mundshme për t’i dhënë fund mbylljes. /real-news.tv/