fbpx

Dhurata e Papës për të pastrehët

Papa.jpg

Papa Françesku u ka dhënë të pastrehëve një dhuratë për Krishtlindje, një klinike të re në Sheshin e Shën Pjetrit, ku ata mund të marrin ndihmë mjekësore falas.

Organizata bamirëse katolike e Romës, Caritas, vlerësoi në fund të vitit të kaluar se në Romë ka më shumë se 16,000 të pastrehë dhe numri i atyre që mblidhen pranë Vatikanit është rritur dukshëm në vitet e fundit, sidomos gjatë natës, kur ato grumbullohen për të fjetur në rrugë.

Klinika e re me tre dhoma do të jetë e hapur tre ditë në javë dhe do të ketë personel nga mjekët vullnetarë nga shërbimet mjekësore të Vatikanit dhe spitalet e Romës.

Specialistë të ndryshëm për këmbët do të jenë në dispozicion një herë në javë. Organizatat bamirëse thonë se njerëzit e pastrehë vuajnë veçanërisht nga sëmundjet e këmbëve, sepse ata rrallë heqin çorapet dhe këpucët e tyre, dhe gjithashtu mbajnë këpucë të këqija, duke shkaktuar sëmundje të tilla si infeksione.

Klinika e re zëvendëson një të vjetër, gjithashtu e ngritur nga Papa. Ai ka hapur edhe hapësira ku të pastrehët mund të lahen dhe të presin flokët.

Kur nuk i shërben të pastrehëve, klinika e re, e ndërtuar në ambientet e zyrës së vjetër të Vatikanit, do të shërbejë si stacion i ndihmës së parë për pelegrinët dhe turistët./real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *