fbpx

Dieta perfekt që bazohet në formën tuaj të trupit

Si dhe ku trupi juaj ruan yndyrën mund të ketë një ndikim të madh në shëndetin dhe peshën tuaj. Ja çfarë duhet të hani dhe të shmangni, bazuar në llojin e trupit tuaj.

Trupi në form molle: Përqendrohuni në ngrënien e yndyrnave të shëndetshme, thotë dietologia Laura. Yndyrnat e pangopura dhe omega-3 do t’ju ndihmojnë të ndjeheni më të plotë, t’ju çojnë të hani më pak dhe t’ju ndihmojnë të hiqni dhjamin e barkut tuaj dhe të zvogëloni rreziqet nga sëmundjet e zemrës dhe diabetit. Yndyra ka një efekt minimal në nivelet e insulinës, kështu që ju do të merrni më pak sheqerit në gjak.

Trupi në formë dardhe: Theksi kryesor për këtë lloj trupi është të punohet në ndërtimin e muskujve të poshtëm duke ruajtur një peshë të shëndetshme të trupit, thotë Keri Glassman, një nutricionist. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të siguroheni që po hani shumë proteina, zarzavate me gjethe dhe yndyrna të shëndetshme.

Forma e orës me rërë: Luftoni shtimin e peshës në pjesën e poshtme . Arma juaj e fshehtë? Perimet. Perimet nuk janë vetëm të mira për ju, por ato gjithashtu ju lejojnë të hani shumë ushqim pa marrë shumë kalori, duke ju ndihmuar të ndjeheni të plotë dhe të kënaqur. Opsione të mira: karrota dhe guacamole, selino dhe gjalpë bajame, dhe kastravecë dhe hummus.