fbpx

Dita e tretë e protestës në Francë, pakësohet numri i protestuesve

france.jpg

Protesta për çmimin e karburantit në Francë ka hyrë në ditën e tretë. Protestuesit e veshur me jelek të verdhë kanë ngritur postblloqe rrugore të krijuara në rafineritë e naftës dhe në pikat strategjike të rrugëve dhe autostradave anembanë vendit.

Blloqet rrugore u ngritën në të gjithë Francën në ditën e tretë të protestës pavarësisht pjesëmarrjes më të vogël krahasuar me ditën e parë të protestës.

Gjithsej 150 protesta u zhvilluan të hënën në mëngjes. Dhjetëra barrikada ishin vendosur në autostrada dhe rrethrrotullime, shumë më pak se më shumë se 2,000 të vendosura të shtunën.

Rreth 200 kamionë u vendosën përgjatë një rruge që të çon në një depo të karburantit në qytetin perëndimor të Rennes, ku disa protestues kishin ngritur kampin brenda natës, tha një gazetar i AFP.

Të tjerët vazhduan të dilnin në parkingjet e supermarketeve.

Fakti që protestuesit janë të gatshëm të vazhdojnë protestën e tyre do të shqetësojë qeverinë franceze, edhe pse ajo i përmbahet planit për të rritur taksat e karburantit në janar.

“Lëvizja nuk është e jashtëzakonshme … dhe padyshim nuk është aq e madhe sa të shtunën”, tha ministri i brendshëm, duke shtuar se policia do të vazhdojë të ndërhyjë për të siguruar që rrugët kryesore të mos bllokohen.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *