fbpx

Dobitë që sjell lëngu i lakrës së bardhë

auto_lakra1506066756.jpg

Shumë mjekë këshillojnë që lakra përveç se të konsumohet, të pihet dhe lëngu i saj. Arsyeja?

Lakra është një perime e pasur me vitamina si A, B, C dhe E, e cila ka shumë veti ushqyese. Si çdo perime, lakra sjell disa dobi në organizimin dhe shëndetin tonë.

Së pari, lëngu i lakrës lufton aneminë. Për të gjithë individët që vuajnë nga anemia, këshillohet të konsumojnë lëngun e lakrës të papërpunuar.

Së dyti, lufton kancerin. Lakra përmban sulforafane, të cilat pengojnë karkinogenet. Për më tepër, lëngu i lakrës parandalon kancerin e gjirit, që është shumë i përhapur këto vitet e fundit në të gjithë botën.

Së fundmi, lëngu i lakrës forcon sistemin imunitar.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *