29.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Dorëshkrimet e Ajnshtajn dalin në ekspozitë në Jerusalem

spot_img

Universiteti hebraik i Izraelit ka hapur një ekspozitë me një koleksion prej 110 faqeve të dorëshkrimeve të shkruara nga Albert Ajnshtajni, shumë prej të cilave thuhej se nuk ishin shfaqur kurrë më parë në publik.

Ato përfshijnë shënime matematikore të shkruara me dorë, shumica nga viti 1944 deri në vitin 1948, si dhe një shtojcë, për të cilën universiteti thoshte se mendohej se kishte humbur, si edhe një letër mbi teorinë e unifikuar të terrenit që fizikanti gjerman paraqiti në Akademinë Prusiane të Shkencës në vitin 1930 .

Ajnshtajni, i cili zhvilloi teorinë e relativitetit, një shtyllë e shkencës moderne, u përpoq për shumë dekada për të provuar një koncept tjetër – se elektromagnetizmi dhe graviteti ishin manifestime të ndryshme të një fushe të vetme themelore.

Universiteti Hebraik tha se i kishte marrë letrat si një dhuratë nga një fondacion në Çikago.

“Këto letra pasqyrojnë mënyrën se si Ajnshtajni mendonte, mënyrën se si ai funksiononte. Shumica prej tyre, në dorëshkrimin e tij, janë llogaritje matematikore me shumë pak tekst “, tha profesor Hanoch Gutfreund, këshilltar akademik i arkivave.

“Ato janë përmbledhje e shënimeve të tij; sa herë që atij i vinte një ide e re, ai ulej menjëherë dhe e shkruante “, tha Gutfreund për Reuters.

Ajnshtajni, i cili u vendos në Shtetet e Bashkuara pas heqjes dorë nga shtetësia e tij gjermane kur Adolf Hitler erdhi në pushtet, i la shkrimet e tij shkencore dhe personale në Universitetin Hebraik.

Ajnshtajni fitoi çmimin Nobel për fizikën e vitit 1921. Ai vdiq në New Jersey në vitin 1955./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat