fbpx

Dubai hap pishinën më të thellë në botë, 60,02 metra

Screenshot_6-6.jpg

Dubai ka hapur pishinën më të thellë ndonjëherë.Pishina, e vendosur në Nad Al Sheba, ka hyrë gjithashtu në librin e rekordeve Guinness për thellësinë e saj. Ajo është e thellë 60,02 metra, duke mbajtur 14 milion litra ujë.Pishina ka shumë inovacioneve dhe mrekullive të saj. Ajo është e hapur për të gjithë, nga profesionistë te fillestarët dhe ka përvoja të shkëlqyera të zhytjes nën ujë.Pishina “qyteti i mbytur” u lejon zhytësve të eksplorojnë peizazhe të pashembullta, apartament, raft librash, garazhe dhe arkada, shumë surpriza të tjera.Mësimet e zhytjes ofrohen gjithashtu për të gjithë nga profesionistët më të mirë të botës.Pishina ka dy habitate nënujore me një dhomë të thatë në 6 dhe 21 metra. Rreth 56 kamera nënujore mbulojnë të gjitha këndet e pishinës me zë të përparuar dhe ndriçuesit e bëjnë atë të duket surreale.Duke pasur parasysh higjienën, uji i freskët i pishinës filtrohet dhe qarkullon çdo gjashtë orë përmes shkëmbinjve vullkanikë silicë.Autoritetet mbajnë 30 gradë Celsius në pishinë për komoditetin e zhytësve.Objekti ka dyqan zhytjesh, dyqane dhuratash, një restorant me 80 vende, i cili do të hapet për publikun në fund të këtij viti. Ka restorante dhe dhoma që u lejojnë darkave dhe mysafirëve pamje të mrekullueshme të mjedisit nën ujë.Abdulla Bin Habtoor, zëdhënësi i Deep Dive Dubai tha se pishina lejon kërkuesit e emocioneve të zhyten brenda dhe të zbulojnë një dimension të ri nënujor të mbushur me aventura dhe çudira.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303