fbpx

E FUNDIT/ Sulme ajrore kundër qyteteve, Rusia rrethon Ukrainën nga tre anët

rusiaaa.jpg

Vladimir Putin, njoftoi sot në mëngjes operacionin e gjerë ushtarak në Ukrainë, me sulme ajrore kundër qyteteve pranë Kiveit.

Mësohet se së fundmi Rusia ka rrethuar ushtarakisht Ukrainën në tre anë.

Në Kiev janë dëgjuar sërish sirenat e alarmit, duke paralajmëruar për një sulm të mundshëm ajror.

Qeveria e Kievit u ka kërkuar banorëve të gjejnë streha nëntokësore. Të enjten në mëngjes, sirenat e sulmit ajror u dëgjuan në qytetin perëndimor të Ukrainës, Lviv, për herë të parë – që nga Lufta e Dytë Botërore.

Ashtu si ora, qyteti piktoresk u shndërrua nga një pikë e nxehtë turistike në një vend që përgatitej për luftë. Ndërkohë sipas raporteve të gazetarëve ka pasur radhë të gjata në bankomate dhe karburante, në qytetin Kostiantynivka në rajonin e Donetskut.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303