35.5 C
Tirana
E martë, 16 Korrik, 2024

TË FUNDIT

E paskemi ditur gabim, çokollata nuk shkakton akne në fytyrë

spot_img

Acne vulgaris, puçrrat e zakonshme të adoleshencës që në fakt mund të vazhdojnë në 30 dhe 40 vjeç, shkaktohen si rezultat i ndërveprimit midis efekteve hormonale në gjëndrat e yndyrnave në lëkurë, plus përgjigjen imune të lëkurës ndaj poreve të bllokuara dhe mikrobeve që jetojnë në lëkurë.

Ushqimi me një diete të lartë në yndyrna është i keq për shumë arsye, por nuk shkakton puçrra fytyrë.

Në fakt, disa tableta të përshkruara për puçrra të rënda të tilla si izotretinoina absorbohen më mirë kur pilula gëlltitet me një ushqim që ka përbërje yndyrore – dhe kjo mund të përfshijë çokollatën.

Edhe pse shkencëtarët nuk kanë arritur një konsensus mbi çokollatën dhe puçrrat, ka një gjë për të cilën bien dakord: çokollata e zezë e cilësisë së mirë është shumë më e mirë për personat që kanë akne sesa çokollata me qumësht apo çokollata e bardhë. Ajo ka më pak qumësht dhe sheqer, madje përmban edhe disa antioksidantë, të cilat janë në të vërtetë të mira për lëkurën tuaj./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat